Veřejný coming out před rodiči, přátelstvem či spolužactvem bývá pro queer lidi obávaným okamžikem. Když jím úspěšně projdou, hodnotí ho jako osvobozující moment, kdy skončilo předstírání a zvýšila se jim kvalita života. Právě proto vznikla poradna sbarvouven.cz, jejíž vznik podnítila sebevražda 14letého Filipa Havlíčka, který v roce 2014 již nezvládl snášet homofobii svého okolí.
„LGBT+ lidé žijí pod tlakem tzv. menšinového stresu. Na to, aby se se svou identitou dokázali svěřit ostatním, potřebují jistotu, že jsou společností přijímaní. Z tohoto důvodu je velmi špatnou zprávou nástup prezidenta Trumpa k moci. Odebírání práv queer lidem, šíření nenávisti a odmítání kohokoli, kdo se odlišuje, nachází bohužel fanoušky i v České republice,“ říká ředitel poradny sbarvouven.cz Oldřich Kundera a dodává: „Veřejným prostorem se začíná šířit negativní atmosféra. Povede k tomu, že se především mladí LGBT+ lidé začnou uzavírat před společností a svou queer identitu budou považovat za své selhání. To povede k psychickým problémům, sebepoškozování i myšlenkám na sebevraždu.“ Jedenatřicet mentorů*mentorek poradny očekává nárůst počtu klientů*klientek z řad queer lidí i jejich rodičů.
Na poradnu se obracejí převážně bezradní mladí lidé
Za loňský rok poradna pomohla 662 lidem, převážně ve věku do 25 let (73 %). Jedenáctkrát se jednalo o těžké případy deprese, smutku a sebevražedných myšlenek, které vyžadovaly předání takového člověka do odborné péče. S obavami z nepřijetí se na poradnu obrátilo 15 % klientstva, 19 % potřebovalo podporu v otázkách transgender identity.
„Mám velikou radost, když vidím, jak skvěle poradna funguje a kolika mladým lidem už účinně pomohla. Našim mentorům a mentorkám patří můj veliký obdiv a vděčnost. Jsou to moudří a obětaví lidé, kteří se intenzivně věnují pomoci klientům i vlastnímu růstu a vzdělávání,“ řekla Ester Janečková, teta Filipa, která po jeho sebevraždě založení poradny iniciovala. „Často myslím na to, že kdyby taková poradna existovala před jedenácti lety, mohla mému milovanému synovci Filipovi pomoct překonat jeho obavy. Byl by teď možná šťastným mladým mužem,“ dodala Ester Janečková.
Poradna dnes poskytuje víc než peer mentoring
V poradně sbarvouven.cz si s klientstvem povídají mentoři*mentorky. Jsou to lidé s osobní zkušeností s coming outem, který úspěšně zvládli a nyní jsou prostřednictvím zabezpečeného anonymního chatu k dispozici těm, kdo potřebují vyslechnout a podpořit. Mentorský tým supervizují odborní garanti*garantky s psychologickým nebo psychoterapeutickým vzděláním. „Před deseti lety obsadili mentorské pozice dobrovolníci*dobrovolnice, kteří sami úspěšně prošli coming outem. Tým však od té doby prochází mnoha školeními a výcviky. Od odborníků jsme již slyšeli pochvalu, že současné kompetence našich mentorů*mentorek jsou již daleko za hranicí peer mentoringu. Se sebevědomím mohu říct, že jsme schopni poskytovat základní chatovou krizovou intervenci,“ říká Oldřich Kundera.
V minulých dvou letech tým poradny sbarvouven.cz prošel např. školením o sebepoškozování (Linka bezpečí), traumatech (Integrovaný záchranný systém – hasiči), předsudečném násilí (IN IUSTITIA), o tom, jak správně mluvit o tranzici (influencerka Lenka Králová) a řadou dalších. Někteří mentoři*mentorky se po čase působení v poradně rozhodli změnit své profesní dráhy a dnes již sami nabízejí psychoterapeutické služby. Pro psychoterapeutický výcvik se rozhodla také Ester Janečková, která spolu s rodinou uskutečňuje vzkaz z Filipova dopisu na rozloučenou: aby už další mladí lidé nemuseli procházet tím, co zažil on.
Poradna otevřela podpůrné skupiny v několika městech
Poradna sbarvouven.cz postupně rozšířila své služby. Vedle zabezpečeného chatu začala nabízet také podpůrné skupiny pro coming out, jejichž účastnictvo se jednou měsíčně setkává pod vedením psychologů*psycholožek. V Praze se taková skupina začala scházet už v roce 2019 (vloni 54 přihlášek), v roce 2022 se přidala Ostrava (vloni 13 přihlášek) a vloni přibyla Plzeň (24 přihlášek) a České Budějovice (28 přihlášek). Od roku 2020 existuje také podpůrná skupina pro rodiče queer dětí, jíž dosud prošlo 155 lidí. V současné chvíli běží tři rodičovské skupiny, jedna z nich je online.
„Když jsem do skupiny přišla, byla jsem naprosto na dně. Setkání s dalšími rodiči a sdílení příběhů mi pomohlo k vědomí, že nejsem sama a že je spousta rodin s podobnými osudy. Sdílená starost je poloviční. První sezení jsem prakticky jen probrečela, ale pocit, že jsem mezi lidmi, kde mohu otevřeně o všem mluvit, mě naplňoval klidem a jistotou,“ popsala svoji zkušenost maminka, která rodičovskou skupinu sbarvouven.cz navštěvovala víc než rok.
„Od března nabídku podpůrných skupin rozšiřujeme o skupinu věnovanou genderové identitě. Povede ji psycholožka Marcela Macháčková a Adam Šindelář – mentor, který po několika letech působení v poradně nastoupil do psychoterapeutického výcviku a zaměřuje se na transgender klientelu,“ uvádí Oldřich Kundera.
LGBT+ dospívající v Česku před sebou nemají snadné období
Americká studie z roku 2017 ukázala, že ve státech, které zavedly manželství pro páry stejného pohlaví, poklesla sebevražednost mezi dospívajícími o 7 % a konkrétně mezi LGBT+ mládeží o celých 14 %. Tento pozitivní efekt je připisován zlepšení společenského klimatu a pocitu přijetí, které legalizace rovného manželství přináší. Odstranění strukturálního stigmatu a posílení rovnosti totiž přispívá k lepšímu duševnímu zdraví mladých lidí.
„Česká queer mládež se nyní nachází v odlišné situaci. Místo rovného manželství je v naší zemi od ledna zaveden nový institut partnerství, který nadále dělí občany na dvě kategorie. Stín politiky Donalda Trumpa navíc mění atmosféru i v české společnosti. My v poradně sbarvouven.cz situaci velmi citlivě vnímáme a jsme připraveni být tu pro ty, kdo nás budou potřebovat,“ ujišťuje Oldřich Kundera.