Nepřestávejme používat rozum
Někteří lidé pociťují velmi silné obavy a strach o život svůj či svých blízkých, začínají se dostávat do paniky, neustále přemýšlí či shromažďují informace o současné situaci a zcela opomíjejí ostatní oblasti života. Všechna další životní témata se jim zdají marginální a přestávají se jim věnovat. Proč to tak je? Ocitli jsme se v nové, neznámé situaci, kdy dosud známý řád přestává platit. Lidé se obvykle toho, co neznají, obávají. Je to přirozená reakce našich emocí.
Abychom takové negativní emoce zvládli, je důležité v tuto chvíli zapojit také náš rozum a zcela cíleně přemýšlet, zda to, čeho se obáváme, je reálné. Například smrtnost korovaniru je sice vyšší než u chřipky, ale stále poměrně nízká, takže bezprostřední obavy o život nejsou adekvátní. Důležité je vyhledávat seriózní informace a při úvahách či rozhovorech se snažit mít své emoce pod kontrolou, aby nám zcela nezastínily racionální přemýšlení.
Krize může být šancí
Pokud jsme pesimističtí a vidíme hlavně těžkosti současné chvíle, měli bychom si cíleně připomínat to, že současná situace je navzdory své těžkosti i příležitostí k pozitivním věcem. Například k tomu, aby rodiny strávily neobvyklý čas pospolu, aby se projevila solidarita mezi lidmi při šití roušek nebo jiných dobrovolnických aktivitách, aby si lidé pod tlakem okolností srovnali priority a možná se i odhodlali k některým životním změnám… Zkrátka, krize může být šancí.
Není ostuda vyhledat odbornou pomoc
Jestli žádný z předchozích námětů nezabírá, strach vás zcela ochromuje, nemůžete myslet na nic jiného, možná vás i napadají myšlenky, že svět je příliš nebezpečný a nemá smysl tu být, jste možná v akutní krizi. Není to žádné vaše selhání. Obraťte se v tuto chvíli s žádostí o pomoc, protože s tímto stavem si nejspíš neporadíte sami. Kontaktujte odbornou psychologickou službu, například Linku bezpečí nebo delamcomuzu.cz.
Pokud si nemáte o svých úzkostech s kým promluvit – třeba proto, že žijete sami a jste zavření v karanténě – napište mentorům tady v LGBT+ poradně Sbarvouven.cz. Poradna je k dispozici LGBT+ lidem v krizi a jsme v těchto náročných dnech připraveni si s vámi popovídat.
Úspěch stojí na solidaritě
Někteří lidé naopak současnou situaci zlehčují, nesdílí přesvědčení o nebezpečnosti koronaviru a nevidí smysl v současných opatřeních. Je ale důležité si uvědomit, že jde o porušování zákonem daných povinností. Respektování opatření je nutné kvůli solidaritě s ostatními, které by nemoc mohla zásadně ohrozit. Abychom porozuměli tomu, v čem je současná situace riziková, jsou opět důležité seriózní informace.
Praktické náměty, jak přežít časy koronaviru:
- Hledejme si seriózní informace. Vyhýbejme se mýtům a dezinformacím.
- Snažme se být v obraze, ale nevěnujme sledování nových událostí všechen náš čas.
- Zaveďme si do našich dnů jasný harmonogram a pravidla. Zvlášť pokud nyní nově pracujeme z domova a je nás doma více, je to prospěšné.
- Domluvme se s ostatními doma na rozdělení našich povinností a času. Každý by se měl zapojit a každý by měl mít i čas sám pro sebe.
- Snažme se udělat si každý den něčím radost – procházkou, dobrým filmem, koláčem…
- Mluvme s našimi blízkými o svých a jejich pocitech. Každý situaci vnímáme jinak.
- Pamatujme na naše příbuzné, kamarády i známé – zavolejme a zeptejme se, jak se jim daří a zda by něco nepotřebovali. Už náš zájem jim může udělat radost.
- Respektujme preventivní opatření. Chráníme tím sebe, ale především ohrožené skupiny starších a nemocných lidí.
- Připomínejme si, že vše zlé může být i k něčemu dobré. Současná krize má už nyní několik pozitiv – snažme se na ně nezapomínat (zlepšuje se životní prostředí, vznikají akty občanské solidarity, rodiny jsou spolu, učíme se používat nové technologie, máme čas na věci, ke kterým jsme se dříve nikdy nedostali)
Autorka: Irena Smetáčková