Vážený pane prezidente,
Vážený pane předsedo Senátu Parlamentu ČR,
Vážená paní předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR,
Vážený pane předsedo vlády ČR,
Vážené paní senátorky,
Vážení páni senátoři,
Vážené paní poslankyně,
Vážení páni poslanci,
Vážená paní ministryně,
Vážení páni ministři,
obracíme se na Vás v reakci na situaci v Maďarsku, která se v posledních dnech stala alarmující nejen pro LGBT+ lidi, ale i pro celou maďarskou společnost i EU. LGBT+ lidem jsou v Maďarsku systematicky upírána práva a svobody, nově i svoboda shromažďování a projevování vlastní identity. LGBT+ lidé jsou tam umlčováni, zastrašováni a systematicky vymazáváni z veřejného života. Jako občané a občanky České republiky – demokratického právního státu, který klade na první místo svobodu jednotlivce a vysoký standard ochrany lidských práv, se tomu musíme postavit. Vyzýváme Vás, abyste rovněž vyjádřili s utlačováním a cenzurou LGBT+ lidí v Maďarsku nesouhlas.
Dne 18. března 2025 schválil maďarský parlament zákon, který zakazuje organizovat nebo se účastnit akcí, které „zobrazují nebo propagují homosexualitu”. Jinými slovy jde o akce, které nebudou zamlčovat existenci gayů, leseb, bisexuálů a trans lidí. Nově přijatý zákon je dalším z řady zákonů, které jsou namířeny proti LGBT+ lidem a útočí na jejich lidská a občanská práva. Už v roce 2012 byla v Maďarsku přijata nová Ústava, která stanovuje definici manželství jako výlučného svazku muže a ženy, a tím zcela znemožňuje rovné manželství pro LGBT+ lidi. A tato změna byla jen začátkem celé řady dalších omezení. V roce 2020 došlo k zákazu úřední změny pohlaví a rok na to byl v Maďarsku přijat zákon, který zakazuje šíření informací nebo jakýchkoli materiálů zobrazujících LGBT+ lidi a témata mezi mládeží.
Aktuální zákaz organizovat a účastnit se akcí, které podporují rovnoprávnost LGBT+ lidí, je v přímém rozporu s mezinárodními závazky Maďarska. Odporuje Evropské úmluvě o lidských právech a základních svobodách, Listině základních práv EU i dalším předpisům, jimiž se Maďarsko jako členská země EU řídí. Maďarsko navíc již čelí žalobě u Soudního dvora EU v souvislosti s potlačováním práv LGBT+ lidí. Maďarský zákaz je také v rozporu s judikaturou Evropského soudu pro lidská práva.
Je zcela nepřijatelné pošlapávat práva jakékoliv osoby, LGBT+ lidí nevyjímaje. Čím dál tím častěji se však v dnešním světě setkáváme s tím, že jsou LGBT+ lidé utlačováni. Mnozí politici a političky nás využívají jako svůj politický nástroj a označují za hrozbu, před kterou je nutné ostatní chránit. Skutečnou hrozbou jsou ale zákazy a cenzura. Vývoj v Maďarsku je toho smutným příkladem. Je pro nás znepokojivé, že se tyto věci, které jsou v rozporu se základními hodnotami naší společnosti, odehrávají v zemi našeho blízkého souseda, členské země Evropské unie. A proti takovému vývoji se budeme vždy stavět, ať už se děje kdekoliv.
Nejedná se ale jen o LGBT+ lidi samotné. Kroky, které vidíme v Maďarsku, ohrožují demokracii a svobodu všech. Aktuálně přijatý zákon pošlapává základní svobody lidí – právo na svobodu shromažďování i právo na svobodu slova. Právě tu svobodu slova, kterou se tak často ohánějí populističtí a autokratičtí vůdci. Zcela v rozporu s touto svobodou v Maďarsku dochází k umlčování a zneviditelňování určité skupiny lidí. Pokud toto nyní necháme bez povšimnutí, za nějaký čas se může stát, že se kdokoliv jiný znelíbí a ocitne se v podobné pozici.
Zákaz organizovat akce na podporu rovnoprávnosti LGBT+ lidí se aktuálně týká organizace Budapest Pride, která v Budapešti i jinde v Maďarsku pořádá několikadenní festival podobný těm, které se všude ve světě vžily pod označením Pride nebo průvod hrdosti. Jde o akce, které poukazují na diskriminaci a nerovné postavení LGBT+ lidí a dávají jim možnost svobodně a bez přetvářky se zapojit do veřejného života a vyjádřit svou rozmanitost. Budapest Pride je festival s již třicetiletou tradicí. Jde o první festival tohoto typu, který se konal na východní straně bývalé železné opony. Tato dlouhá tradice respektu, přijetí a svobody je nyní zbourána.
Kroky, které jsou v Maďarsku proti LGBT+ lidem podnikány, je naplňují obavami o bezpečí své a svých blízkých. Omezování práv a svobod i dostupnosti objektivních a nezkreslených informací je škodlivé a ubližuje především mladým LGBT+ lidem, kteří zejména v období svého coming outu potřebují podporu a ochranu. Pokud jim chybí, má to významný negativní dopad na jejich duševní zdraví. Zároveň tato omezení dělají z LGBT+ lidí terč. To potvrzuje také fakt, že ve střední Evropě jsou v současné době jednou ze skupin nejvíce ohrožených předsudečným násilím. A nesnášenlivost vůči jedné skupině se může jednoduše přenést i na další skupiny lidí.
Protože věříme, že stejně jako my považujete kroky podnikané v Maďarsku proti LGBT+ lidem za nebezpečné pro demokracii, základní lidská práva a svobody, vyzýváme Vás k následujícímu:
- Postavte se veřejně proti maďarskému zákazu organizovat a účastnit se akcí, které podporují rovnoprávnost LGBT+ lidí. Věříme, že je nyní důležité nemlčet, neboť v budoucnu mohou být pošlapány svobody někoho jiného.
- Blíží se volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Využijte proto předvolební kampaň, kdy Vám voliči a voličky v Česku naslouchají, abyste jasně deklarovali svou podporu základním lidským právům, demokracii a přijetí všech lidí bez rozdílu. Uveďte výslovně ve svých volebních programech podporu pro LGBT+ lidi a pro zlepšení jejich postavení. Nedopusťte, aby na kroky, které nyní vidíme v Maďarsku, došlo i u nás.
- Ministra zahraničních věcí ČR vyzýváme, aby inicioval jednání s dalšími členskými zeměmi EU, na jehož základě zaujmou k tomuto nejnovějšímu maďarskému zákonu stanovisko a případně podniknou další kroky směrem k evropským orgánům a institucím.
Věříme, že jsou pro Vás hodnoty demokracie, lidských práv a ochrany menšin stejně důležité jako pro nás a že naše výzvy vyslyšíte. Předem Vám za to děkujeme.
SIGNATÁŘI A SIGNATÁŘKAMI JSOU NÍŽE PODEPSANÍ ZÁSTUPCI A ZÁSTUPKYNĚ ORGANIZACÍ:
Oldřich Kundera, Prague Pride z.s.
Lucia Zachariášová, Jsme fér
Jana Soukupová, sbarvouven.cz
Pilsen Pride
Marek Christ, STUD, z.s., Queer Ball
Ladislav Jackson, Společnost pro queer paměť, z.s.
Johanna Nejedlová, Konsent, z.s.
Viktor Heumann, Transparent z.s.
Jiří Votava, Logos Česká republika, z.s.
Karel Nodes, Most Pride z.s.
Kristýna Genttnerová, Mezipatra z.s.
Michal Pitoňák, Queer Geography, z.s.
Matěj Koubek, Charlie z.s.
Lukáš Hilpert, Milion Chvilek z.s.
Melinda Mlíchová, Brno Pride
Bára Stárek, Díky, že můžem, z.s.
Žaneta Sladká, Amnesty International Česká republika
Diana Soták Gregorová, Česká ženská lobby z.s