Desatero pro zaskočeného rodiče
Právě se vám vaše dítě vyoutovalo – svěřilo se vám, že je gay, lesba, bisexuál, pansexuál, transgender nebo nebinární… Sdělit takovou zprávu rodičům nebývá lehké. Pokud se k tomu váš potomek odhodlal, znamená to, že ve vás má důvěru a máte pravděpodobně pěkný vztah. Samozřejmě i tak to pro vás nemusí být snadné a coming out v rodině může rozkolísat váš svět. Rádi se s vámi podělíme o pár tipů, jak se s touto novinkou vypořádat tak, abyste posílili vztah se svým dítětem a abyste i vy osobně získali opět pevnou půdu pod nohama. Vycházíme nejen z odborných psychologických poznatků, ale i z vlastních zkušeností z našich rodin.
- Přijetí rodinou je to nejdůležitější. Pokud LGBT+ dítě cítí podporu doma, mnohem méně mu hrozí deprese, myšlenky na sebevraždu, propadnutí drogám nebo rizikovému sexuálnímu chování.
- Nejdříve vnímejte potřeby svého dítěte. Udělalo velký krok, když se vám svěřilo. Až na druhém místě řešte, co jeho coming out znamená pro vás. Vaše osobní obavy z toho, co řeknou ostatní, by se neměly stát středobodem coming outu vašeho dítěte.
- Nezpochybňujte a nezlehčujte informaci, kterou vám vaše dítě o sobě sdělilo. Určitě neříkejte: „Třeba se to ještě změní“. I když je vaše dítě mladý, v mnoha oblastech nezkušený člověk, neznamená to, že jeho pocity nejsou právě teď skutečné. Zpochybňováním ohrozíte důvěru, kterou ve vás má.
- Možná jste se polekali, že když je vaše dítě LGBT+, váš život to nenávratně změní. Například jste se těšili na vnoučata a teď se bojíte, že nikdy nebudete babičkou a dědečkem. To, že člověka přitahují osoby stejného pohlaví, nutně neznamená, že nebude mít potomky. V Česku dnes žije víc než tisícovka dětí, které vychovávají gay a lesbické rodičovské páry.
- Zkuste se svým dítětem v klidu mluvit. Udělejte si na to čas, místo a náladu. Ptejte se, ale nevyzvídejte. Naslouchejte. Mluvte o svých pocitech, ale neobviňujte a nevydírejte. Připomínejte si, že budujete vztah – dobrý vztah s vaším dítětem je to nejcennější. Navíc i vaše dítě muselo přijmout mnoho informací o vás.
- Není snadné rozumět a empaticky vnímat druhé lidi, pokud jsou nám jejich pocity a zkušenosti zcela cizí. Dejte si na to čas a zjistěte si víc informací. Přečtěte si články na seriózních webových stránkách – můžete začít rubrikou Články na tomto webu. Nebo oslovte LGBT+ osobu ve vašem okolí s žádostí o rozhovor. Neznáte nikoho takového? Promluvte si s přáteli, kteří jsou vůči LGBT+ tematice otevření. Vyberte si vždy spolehlivého člověka, jenž obsah vašeho důvěrného rozhovoru hned nevyslepičí.
- V žádném případě tu novinu nešiřte mezi ostatními příbuznými, aniž byste na tom se svým dítětem byli domluveni. Je jasné, že to potřebujete s někým sdílet, ale vaše dítě by mělo mít právo rozhodnout, kdy komu a jak svůj coming out oznámí.
- Coming out není známkou toho, že jste dítě špatně vychovali. Nezačněte se s jeho druhým rodičem vzájemně obviňovat, kdo z vás udělal ve výchově chybu. Být LGBT+ je vrozená záležitost, člověk si svou sexuální orientaci ani genderovou identitu nevybírá.
- Pokud jste věřící a coming out vašeho dítěte je v rozporu s vaším náboženským přesvědčením, kontaktujte spolek LGBT věřících Logos ČR. Rozhovor s nimi vám pomůže v hledání cesty.
- Zapojte se do podpůrné rodičovské skupiny. Je to bezpečné místo, kde můžete sdílet své obavy, pocity, otázky a nikdo vás za ně nebude soudit. Bližší informace o ni najdete zde.
Pokud jste se o sexuální orientaci nebo genderové identitě svého dítě dozvěděli v hádce, která pak eskalovala, zkuste začít znovu. Rozhodně nevyhazujte dítě z domu. Pokud jste tak v počátečním impulsu již učinili, okamžitě zvedněte telefon a zavolejte mu/jí. Jestli jste řekli věci, které vás mrzí, omluvte se. A navrhněte, že si o tom promluvíte znovu. Během nového rozhovoru si zkuste připomínat naše desatero.